Pytania i odpowiedzi

Kim jest ekspert kredytowy?

Ekspert kredytowy to kompetentna osoba, zazwyczaj posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku związanym z finansami bądź ekonomią. Często spotykane jest również bogate doświadczenie w pracy w różnych instytucjach bankowych. Rola eksperta polega na zaoferowaniu dla reprezentowanego klienta jak najlepszego kredytu. Z tego względu przedstawiciel z początku powinien dokładnie przeanalizować sytuację finansową kredytobiorcy, a następnie dokonać szczegółowej analizy istniejących obecnie na rynku ofert bankowych. Naturalnie szeroka wiedza z zakresu bankowości pozwala im na dokładne zbadanie każdego elementu kredytu, a następnie przedstawienie wniosków własnemu klientowi.
Profesjonalny ekspert kredytowy pełni funkcję reprezentanta kredytobiorcy przed placówkami oferującymi pożyczkę - może w ich imieniu negocjować warunki kredytu, pomagać w wypełnieniu wszelkich formularzy, a także uczestniczyć przy podpisaniu umowy. Za swoją pracę ekspert kredytowy nie pobiera zapłaty od klienta - otrzymuje jedynie prowizję od wspólnie wybranego banku.

 

Sposoby na sprzedaż nieruchomości

W obecnych czasach sprzedanie własnego mieszkania bądź domu może przynieść trochę problemów. Zanim więc zdecydujemy się wystawić ogłoszenie, trzeba pamiętać o kilku, wydawałoby się, podstawowych kwestiach, których pominięcie może wydłużyć czas sprzedaży nieruchomości.
Pierwszym i niezwykle ważnym aspektem jest odpowiednia wycena. Z tego względu warto przejrzeć aktualny rynek nieruchomości, zweryfikować stan własnego "M" i typ osiedla. Zbytnie zawyżanie ceny może skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców, którzy nie będą skorzy do negocjacji. Następnie należy umieścić ogłoszenia w kilku specjalistycznych portalach internetowych, a także w lokalnych gazetach. Oprócz podstawowych informacji, warto wstawić ostre i poprawnie wykonane zdjęcia oraz plan mieszkania.
Kluczowym elementem jest również przygotowanie nieruchomości na prezentację. Trzeba zadbać o porządek, świeży zapach, odpowiednie naświetlenie dzienne, a także naprawę małych usterek, takich jak oderwane kontakty czy odklejone listwy od ściany.

 

Mieszkanie: nowe czy używane?

Kupując mieszkanie zapewne niejeden z nas stanie przed kluczowym dylematem - zaopatrzyć się w lokum na rynku pierwotnym czy wtórnym. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Jak to w życiu bywa, obie strony mają swoje plusy i minusy.
Metr kwadratowy mieszkania, które było już zasiedlane, w wielu przypadkach będzie niższy aniżeli tego u dewelopera. Dodatkowo starsze budownictwo często znajduje się w dogodniejszych lokalizacjach - w centrum miast i w pobliżu komunikacji publicznej. Niezwykle ważnym czynnikiem jest także to, że do mieszkania używanego możemy wprowadzić się od razu. Z kolei kupując lokum na rynku pierwotnym, są sytuacje, w których poczekamy nawet kilka lat zanim całe osiedle zostanie wykończone i oddane do użytku.
Jest również druga strona medalu. Nowe mieszkanie będzie charakteryzowało się profesjonalnym wystrojem wewnątrz i na zewnątrz - spodziewaj się garaży, miejsc parkingowych, wind, zamykanego osiedla i prywatnego placu zabaw. Ponadto w związku z rządowym projektem "Mieszkanie dla Młodych", przy niezasiedlonym wcześniej lokum otrzymasz od 10 do 20% wartości nieruchomości.

 

Czy ekspert kredytowy może pracować zdalnie?

Błyskawiczny rozwój technologii komunikacyjnych sprawił, że coraz więcej zawodów przenosi się z biur do domów. Ma to plusy zarówno logistyczne, finansowe, jak i czysto czasowe. Jedną z profesji, którą można wykonywać zdalnie jest również ekspert kredytowy. Ze swoimi klientami może porozumiewać się on za pomocą telefonu, Skype'a, e-maili czy zwykłego komunikatora internetowego. Wiąże się to tak naprawdę z lepszym dostępem do finansowego pomocnika - często jego pracy nie wyznaczają bowiem czasowe ramy od 08:00 do 16:00 i bywa on do dyspozycji przez większość część dnia.
Ekspert kredytowy może pomóc swojemu reprezentantowi w uzyskaniu jak najlepszej pożyczki poprzez analizę oferty prezentowanej przez wszystkie dostępne na rynku placówki bankowe. Tego typu ekspert jest w ciągłym kontakcie ze swoim klientem - informuje o decyzjach banku, potrzebnych dokumentach i pertraktuje w jego imieniu lepsze warunki uzyskiwanego kredytu.

 

Ekspert kredytowy od A do Z

Jak sama nazwa profesji wskazuje osoba na stanowisku eksperta kredytowego ma udzielać rad w kwestiach kredytów. Na tym jednak nie kończy się jego rola – można bowiem spokojnie wymienić jego funkcję reprezentacyjną, wyjaśniającą czy formalną.
Ekspert kredytowy to ekspert w dziedzinie produktów kredytowych przyznawanych przez instytucje bankowe. Swoje doświadczenie może pozyskać za sprawą nauki na kierunkach ekonomii, zarządzania, bankowości czy finansów, a także pracy w różnych placówkach zajmujących się udzielaniem kredytów. W swojej pracy jako ekspert kredytowy nie jest on jednak reprezentantem kredytodawcy, ale tej drugiej strony, której ma pomóc w jak najskuteczniejszym wyborze produktu. Z tego względu analizuje nie tylko aktualny rynek, ale także sytuację klienta, tak aby nie miał on kłopotów z późniejszą spłatą rat.
Dodatkowo ekspert kredytowy może udzielić pomocy przy wypełnianiu wniosków, kontaktach z bankiem, a za całą swoją aktywność od klienta nie pobiera żadnych opłat.

 

Uważaj na eksperta

Kredyt hipoteczny będzie jednym z największych zobowiązań podjętych w Twoim życiu. Z tego względu do całej sprawy trzeba podejść z należytą rozwagą, przy której nie ma miejsca na pochopnie podjęte decyzje. Wielką pomoc może nam zaoferować ekspert kredytowy. Przy jego wyborze trzeba jednak uważać, aby nie wpaść w sidła naciągacza lub pośrednika bankowego, który ma na celu sprzedanie tylko jednego produktu, z którego dostanie wysoką prowizję.
Przede wszystkim profesjonalny i niezależny ekspert kredytowy nie powie Ci jasno, z którego banku masz skorzystać. Musi on przeanalizować wszystkie dostępne na rynku możliwości, a następnie przedstawić przynajmniej kilka ofert z różnych placówek. Końcowy wybór należy jednak tylko i wyłącznie do Ciebie. Do tego ekspert kredytowy ma być z Tobą w stałym kontakcie w trakcie procesu kredytowego, ma wyjaśniać wszelkie wątpliwości "ludzkim" językiem. Warto więc zadawać dużą ilość pytań, a odpowiedzi na nie pozwolą nam się domyśleć z kim tak naprawdę mamy do czynienia.

 

Złote reguły ekspertów finansowych

Grupa szanujących się ekspertów finansowych ma swoje niepisane zasady, których trzymanie się pozwala im na zdobycie jak największego grona zadowolonych klientów. Jest to szczególnie ważne, gdyż w naszym kraju to instytucja, która wciąż nie doczekała się odpowiedniego zaufania ze strony Polaków. Dlaczego? Ma to związek ze zwykłymi naciągaczami, jacy planują tylko wzbogacić własną kieszeń. Z tego względu profesjonalny ekspert finansowy:
- dokładnie zbada sytuację reprezentowanego przez siebie klienta,
- nie będzie pośrednikiem jednej z finansowych instytucji,
- nie będzie sugerować wybrania produktu - dokona jedynie analizy i jej wykładni przed klientem,
- odpowie na każde pytanie klarownie i jasno,
- nie pobierze od klienta dodatkowych opłat,
- będzie w stałym kontakcie z klientem przez cały proces przyznawania kredytu, a także podczas jego spłaty.
Trzymanie się złotych reguł pozwoli ekspertowi finansowemu na uzyskanie kolejnych nowych klientów za pomocą najprostszego, znanego już od początków przedsiębiorczości, systemu poleceń.

 

Pytania do eksperta kredytowego

Decydując się na skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego również my powinniśmy się przygotować. Odpowiedni zbiór pytań pozwoli nam bowiem zweryfikować uczciwość i wiedzę eksperta, który w końcu będzie pomagał nam w podjęciu jednej z ważniejszych decyzji w życiu. Powiedzenie "kto pyta nie błądzi" idealnie pasuje do tej sytuacji, dlatego przedstawiamy szereg pytań, jakie warto zadać naszemu reprezentantowi:
1. Do ilu banków złożyć wnioski?
2. Jak długo i co jaki czas będę spłacać raty?
3. Jakie są wszystkie dodatkowe opłaty i ile wyniesie mnie całkowity koszt wzięcia kredytu?
4. Czy w trakcie spłacania kredytu mogą zmienić się marże lub oprocentowanie?
5. Jakie ubezpieczenia należy wykupić i jaki będzie ich koszt?
6. Czy pobiera Pan prowizję od wziętego kredytu?
7. Czy mam szansę na dopłatę w ramach "Mieszkanie dla Młodych"?
To tylko część najważniejszych pytań. Ich spektrum jest jednak nieograniczone, a ekspert finansowy ma niejako obowiązek na klarowne wyjaśnienie każdej wątpliwości. Nie bój się pytać, a nie będziesz później żałować!

 

Jakie dane mogą znaleźć się w BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Krajowej jest instytucją zbierającą z banków oraz SKOK-ów wszystkie informacje na temat kredytobiorców. W ten sposób tworzona jest historia kredytowa, która w dużej mierze decyduje o warunkach pożyczki przyznawanej przez instytucje bankowe. W BIK mogą znaleźć się:
- dokładne dane kredytobiorcy wraz z numerem PESEL, adresem zamieszkania czy stanem cywilnym,
- data oraz rodzaj przydzielonego kredytu,
- liczba i wysokość rat,
- waluta kredytu,
- informacje o spłatach w terminie, jak i opóźnienia,
- wszelkie zadłużenia,
- informacje o zamknięciu rachunku i jego powodach,
- podjęte przez bank windykacje lub egzekucje należności.
Tym samym BIK otrzymuje i udostępnia zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat zaciąganych kredytów i ich spłaty. Instytucja współpracuje ze wszystkimi komercyjnymi oraz spółdzielczymi bankami w Polsce, które dzięki danym zawartym w BIK-u podejmują decyzję odnośnie przyznania kredytów.

 

Brak historii kredytowej - czy otrzymam kredyt?

Historia kredytowa, którą skrzętnie gromadzi Biuro Informacji Kredytowej, jest jednym z najważniejszych elementów, wpływających na przyznanie przez bank pożyczki. Jeśli wcześniej nigdy nie miałeś do czynienia z kredytami, stajesz się dla instytucji, a także jej analityków, klientem anonimowym. Nie mają oni bowiem podstaw, aby uwierzyć, że będziesz w stanie na czas spłacać wszelkie raty. Oczywiście masz szansę na otrzymanie kredytu, ale jego warunki mogą okazać się nieco gorsze, a dodatkowo może się zdarzyć sytuacja, w której będziesz potrzebować poręczyciela.
Z tego też względu przed planowanym zaczerpnięciem większego kredytu (np. hipotecznego), warto zbudować swoją pozytywną historię kredytową. Można tego dokonać poprzez zakup na raty jakiegoś sprzętu AGD bądź RTV albo wzięcie małego kredytu konsumenckiego. Naturalnie niezbędne będzie spłacanie na czas wszelkich tych zobowiązań.

 

 

Kredyt hipoteczny - jak go dostać?

Mogłoby się wydawać, że wzięcie kredytu wiąże się głównie z pójściem do banku, złożeniem wniosku i oczekiwaniem na decyzję kredytodawcy. Jest to jednak proces znacznie bardziej skomplikowany, do którego należy się odpowiednio przygotować. Będzie to bowiem zobowiązanie spłacane przez wiele lat.
Po pierwsze musimy znaleźć zadowalającą nas nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym i podpisać umowę. Do niej należy dołączyć zaświadczenie o naszych dochodach oraz dokumenty dotyczące samej nieruchomości. Tak przygotowany wniosek będzie analizowany przez przedstawicieli konkretnego banku. W przypadku pozytywnej historii kredytowej najprawdopodobniej zostanie wydana decyzja kredytowa, w której zawarte są warunki przyznania kredytu. Na jej podstawie sporządza się umowę kredytową, jaką przedstawiciel bankowy przedkłada nam do podpisania.
Dopiero wtedy składamy parafkę na ostatecznej umowie nabycia nieruchomości, a następnie składamy kolejny wniosek o uruchomienie kredytu.

 

 

Kredyt hipoteczny - jak długo trwa decyzja?

Podczas podpisywania wstępnej umowy nabycia nieruchomości musisz pamiętać, że banki nie wydają decyzji kredytowej w ciągu kilku dni. Dokładna analiza prawna, rzeczowa, a także ekonomiczna może trwać tygodniami, a wszystko będzie zależne nie tylko od samego banku, ale również od Ciebie. Proces ten bowiem znacznie spowolnisz w przypadku braku dostarczenia we wniosku wszystkich odpowiednich dokumentów.
Długość oczekiwania na decyzję kredytową jest także zależna od samych banków, które posiadają różne procedury. Analityk nie tylko sprawdzi Twoją sytuację w Biurze Informacji Kredytowej. Wszelkie przesłane dokumenty również ulegną weryfikacji - zostanie sprawdzony rzeczywisty stan Twoich zarobków i zatrudnienia, a ocenie podlega także sama nieruchomość. Zgodnie z obietnicami niektórych placówek proces ten może trwać tydzień. Zazwyczaj jednak trzeba uzbroić się w większą cierpliwość i poczekać na decyzję ok. 3-4 tygodni.

Znajdź doradcę w swoim mieście

zachodniopomorskie pomorskie warminsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lodzkie lubelskie swietokrzyskie podkarpackie lubuskie dolnoslaskie opolskie slaskie malopolskie
 
Dlaczego my?

Ostatnio na blogu

Mieszkanie dla Młodych - od A do Z

Jeśli jeszcze nie byłeś właścicielem mieszkania i nie przekroczyłeś 35. roku życia, masz okazję na nabycie nowego lokum w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Jak to w ustawach bywa, znane są ogólniki, ale trudno znaleźć rzeczową odpowiedź na pytanie: kto tak naprawdę może otrzymać dofinansowanie? Oprócz warunków wspomnianych w pierwszym zdaniu tego wpisu, trzeba pamiętać, aby:
- zakupione lokum było nowe,
- lokal mieszkalny nie przekroczył 75 m2, a w przypadku domu jednorodzinnego 100 m2 (gdy wychowujemy minimum trójkę dzieci, ten limit wzrasta odpowiednio do 85 m2 i 110 m2)
- zaciągnąć kredyt na minimum 50% całej wartości mieszkania bądź domu na co najmniej 15 lat.
Jak to wygląda z dofinansowaniem? Dostajemy 10% wartości nieruchomości do wkładu własnego przy zaczerpniętym kredycie, a w przypadku posiadania dziecka 15%. Kolejne 5% możemy otrzymać, gdy w ciągu 5 kolejnych lat będziemy wychować już trójkę dzieci. Opisywana dopłata obowiązuje tylko do 50 m2 zakupionego mieszkania.

Dowiedz się więcej

Czy wiesz, że?

Poradnik kredytobiorcy

Od czego zależy oprocentowanie kredytu?

Oprocentowanie kredytu zależne jest od marży oraz stawki WIBOR (dla kredytów w złotówkach), LIBOR i EURIBOR (dla kredytów w walutach obcych). Pierwszy składnik ma wartość stałą i wynika z umowy na linii klient - bank. Stawki określają wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym i mogą się zmieniać w trakcie spłacania kredytu.

Co to są wakacje kredytowe?

To możliwość zawieszenia kredytu na określony czas. Niespłacana rata nie ulega jednak anulowaniu, a jedynie przesunięciu na okres późniejszy.

Czym jest pożyczka krótkoterminowa?

Chwilówka różni się od kredytu bankowego pod wieloma względami (choć niektóre banki także ją oferują). Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, pieniądze są pożyczane na krótki okres, zazwyczaj od jednego dnia do miesiąca. Im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Jeśli natomiast nie zdążymy w terminie oddać całej kwoty, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami, ponoszonymi w regularnych odstępach czasu.  

Jaki jest minimalny i maksymalny okres kredytowania?

Okres minimalny zazwyczaj nie jest określony. Od 2014 roku zmalał za to maksymalny okres kredytowania, który obecnie wynosi 35 lat.

Mieszkanie dla młodych - jaka dopłata?

Beneficjenci otrzymają jednorazową dopłatę do kredytu (w wysokości 10 proc.), liczoną według wartości odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania. Dopłatą zaś zostanie objęte 50 mkw zakupionego mieszkania, o powierzchni maksymalnej do 75 m kw. Pomoc Państwa w ramach programu Mieszkanie dla Młodych może dodatkowo wzrosnąć, jeśli w ciągu 5 lat w zakupionym mieszkaniu urodzi się trzecie dziecko, rodzina ta otrzyma dodatkowe 5 proc. dopłaty.

Lokata? Lepiej na dłużej

Przede wszystkim należy pamiętać, że banki potrzebują pieniędzy składanych na lokatach, aby móc przekazać je do dalszego obrotu, między innymi udzielając kredytów. Dlatego z punktu widzenia tych instytucji, najlepiej abyśmy składali jak największe kwoty na długie okresy czasu.

Dowiedz się więcej